برای مدل شدن از کجا شروع کنیم؟

1003

در چند دهه اخیر در دنیا، قدر و اعتبار مدل (یا مدل)ها به‌شدت بالا رفته‌است و این حرفه دیگر به جایگاهی رسیده‌است که

در چند دهه اخیر در دنیا، قدر و اعتبار مدل (یا مدل)ها به‌شدت بالا رفته‌است و این حرفه دیگر به جایگاهی رسیده‌است که بسیاری از تبلیغات مهم دنیا را به اعتبار مدل هایی که در آنها حضور دارند می‌سنجند.

مدل کیست و باید چه شرایطی را دارا باشد؟

 این حرفه اکنون به شدت با شهرت و پول در اعتبار است و مدل مشهور با درآمدهای میلیون دلاری در سال، در آگهی‌ها و کت واک‌ها حضور دارند. در سال‌های اخیر این حرفه در ایران نیز مورد توجه ویژه‌ای قرار گرفته و علاقه‌مندان بسیاری خواهان ورود به دنیای حرفه‌ای مدلینگ هستند. این درحالیست که هنوز تعریف جامع و علمی معتبری درباره مدلینگ وجود ندارد.

مدل کسی نیست که صرفا خوش‌اندام و خوش‌چهره باشد بلکه باید استاندارهای خاصی را در زمینه‌های مختلف دارا باشد.

مدل کیست؟

 مدل صرف نظر از مرد و زن بودن کسی است که مدل های هنری، فشن یا آگهی های تبلیغاتی را با حالت و ژستی خاص نمایش می دهد. مدلینگ از سایر انواع اجرا و نمایش عمومی از قبیل بازیگری، رقص و پانتومیم متمایز است، اگرچه مرز بین آنها کاملا مشخص نیست. معمولا ظاهر شدن در فیلم یا نمایش- صرفنظر از ذات و طبیعت نقش- به عنوان مدلینگ محسوب نمی شود. البته از آنجایی که مدلها عموما در عکس ها و نمایش های خود باید احساس و هیجان خود را نشان بدهند، بسیاری از آنها خود را بازیگر می دانند. مدل انواع متفاوتی دارد که شامل مدل های فریبندگی، فشن، توانایی فیزیکی، لباس شنا، هنرهای زیبا و ...است. باید بدانید که نیازی نیست که تمام مدل ها زیبا باشند.

مدل های فشن

مدل های فشن اکثرا برای نمایش مدل های لباس استفاده می شوند.

مدل شدن

مدلینگ فشن به طور کلی به دو دسته تقسیم می شود: راهرویی و تبلیغاتی؛ که این دو دسته شامل زیر مجموعه هایی هستند:

مدلینگ راهروهای فشن

مدلینگ کاتالوگ فشن

آگهی های تبلیغاتی

مدلینگ نقاشی فشن

مدلینگ سالن نمایشگاهی فشن

مدلینگ لباس زیر فشن

مدلینگ لباس شنای فشن

مدلینگ توانایی فیزیکی فشن

مدلینگ سایزهای بزرگ

مدلینگ سایزهای ریزه اندام

گفته می شود که نخستین مدل فشن یک دختر فروشنده پاریسی به نام ماری ورنت ورث(Marie Vernet Worth) بود. او در سال 1853 به عنوان نخستین مدل حرفه ای فعالیت خود را آغاز کرد تا به همسرش، چارلز فردریک ورث، طراح بزرگ فشن کمک کند.

مدل شدن

خصوصیات فیزیکی یک مدل

هر کشوری استانداردهای خاص خود را در زمینه مدلینگ و سایز مدل ها دارد، اما به عنوان یک استاندارد کلی و جهانی می توان نظریه انجمن نمایندگی های فشن(AMA) را عنوان کرد. طبق نظر این انجمن، مدل های زن باید استاندارد حدود (86,61و 86 سانتی متر به ترتیب قد بالاتنه، دور کمر و دور ران) را دارا باشند؛ و قد آنها حداقل 173 سانتی متر باشد. معمولا قد مورد نیاز برای نمایش های فشن بیشتر از این اندازه است. در آخرین نمایش های راهرویی فشن اروپا، میانگین قد مدل ها 179 سانتی متر، میانگین وزن آنها 50 کیلوگرم، بالاتنه بین 85 تا 90 سانتی متر، دور کمر زیر 62 سانتی متر و دور ران زیر 90 سانتی متر بود. ابعاد میانگین برای مدل های مرد، 180 تا 188 سانتی متر قد و وزنی بین 64  تا 75 کیلوگرم و دور سینه بین 38 تا 42 می باشد. اخیرا مدل های فشن خیلی لاغر مورد انتقاد قرار گرفته اند و بسیاری از آنها دچار بیماری کم اشتهایی شده اند. برگزار کنندگان نمایش فشن مادرید در سپتامبر 2006 مدل های بسیار لاغر را از شرکت در نمایش های فشن محروم کردند. در دو سال اخیر چندین مدل نیز در اثر بیماری کم اشتهایی فوت کرده اند.

سوپر مدل ها

سوپر مدل ها، مدل های برتر فشن هستند که مبالغ هنگفتی را در قبال نمایش خود دریافت می کنند. این افراد مشهور که معمولا زن هستند، به عنوان دختران جلد مجلات نیز شناخته می شوند و بر روی جلد مهمترین و معروفترین مجلات فشن دنیا ظاهر می شوند. نخستین مدلی که به عنوان سوپر مدل مطرح شد، لیزا فانسگرایوز(Lisa Fonssagrives) بود. نمایش تصویر او بر روی جلد 200 مجله ووگ و شناخت نام او به وسیله این مجله، موجب اهمیت ووگ در شکل دهی سوپرمدل های بعدی شد. تصویر او برروی جلد تمامی مجله های فشن دهه 1939 و 40 و 50 دیده می شد.

مدل شدن

مدل های فریبندگی

در عکاسی از مدل های فریبندگی و جذابیت، بیشتر به خود مدل ها توجه می شود تا فشن و محصولات. معمولا جذابیت و اندام مدل مورد توجه قرار می گیرد، در حالی که در عکاسی فشن بیشتر به لباس ها توجه می شود.

مدل شدن

مدل های فیزیک بدنی

این مدل ها بیشتر بر روی نشان دادن یک فیزیک بدنی سالم و ورزشکاری تمرکز می کنند و معمولا از مدل های مرد استفاده می کنند. این مدلها به ورزشکاران بادی بیلدینگ شباهت دارند، اما کمتر به اندازه ماهیچه ها تکیه می کنند. وزن آنها تقریبا اندازه مدل های فشن است، اما آنها به علت افزایش حجم ماهیچه نسبت به حجم چربی بدن، درصد چربی کمتری دارند و معمولا عضلانی هستند.

مدل شدن

مدل های لباس شنا

این مدل ها به مدل های فیزیکی شباهت دارند که بیشتر به هیکل متناسب و اندام زنانه آنها تاکید می شود. این مدل ها اغلب خوش اندام و خوش هیکل هستند.

مدل های هنرهای زیبا

نقاشان، عکاسان، مجسمه سازان و سایر هنرمندان از مدل ها برای انجام هنرنمایی خود استفاده می کنند.

مدل شدن

مدل های اعضای بدن

بعضی از نمایندگی های مدلینگ، بخش هایی دارند که مدل های مرد و زن، اندام جذاب خاصی از بدنشان را نمایش می دهند. مثلا مدل های دست، ممکن است برای نشان دادن محصولات آرایشی و مراقبتی ناخن استفاده شوند. مدل های پا برای نمایش جوراب و ساق جورابی ها، و مدل های مچ برای نشان دادن ساعت و دستبند. مدل های زن و مردی که ریزه اندام هستند و زیر 170 قد دارند، در این قسمت موفق خواهند بود.

مدل شدن


| 8274 |
Review: 4.13 - "برای مدل شدن از کجا شروع کنیم؟" by , written on 8/5/2016 12:00:00 AM

در چند دهه اخیر در دنیا، قدر و اعتبار مدل (یا مدل)ها به‌شدت بالا رفته‌است و این حرفه دیگر به جایگاهی رسیده‌است که

افشین خالقی مد و سبک زندگی


14 دیدگاه

سینا1397/5/6

سینا هستم18ساله183هم قدم 61کیلو هم وزن فعلی من هست اگه کسی مراکز و آژانس های معتبر رو میشناسه یه خبری بده ممنون

photocomment
مهتا1397/4/11

سلام‌ قد 166وزن50کیلو

photocomment
امیرحسین1397/3/31

سلام امیرحسین هستم سن 19قد185 وزن70 رنگ پوست سفید رنگ چشم عسلی اگه کسی می دونه لطفا مراکز معتبر جذب مدلینگ را معرفی کنین

photocomment
میلاد حیدری1397/3/12

قد ۱۸۸. وزن ۷۷ بیشتر علاقه به فوتو مدل دارم مطمئن هم هستم قبولم میکنید 09381477705

photocomment
فربد1397/2/7

یک ماه پیش دوستم رفت آژانس مدلینگ فرشتگان تست داد ولی قبولش نکردن ، منم تو فکرم برم تست بدم ، کسی اینجا هست که عضو آژانس مدلینگ فرشتگان باشه ؟ چندتا سوال ازش دارم، میگن خیلی آژانسشون حرفه ای کار میکنه ، شرایطش چیه؟

photocomment
علی اکبر کاتبی 1397/1/26

سلام علی هستم قد ۱۸۱ وزن ۷۹ صورت سفید موی مشکی برای مدل شدن باید ب کجا مراجعه کنم لطفا راهنمایی کنید

photocomment
علی محمدی1396/10/3

قد:۱۸۸ وزن:۸۴ سن:۲۸ صورت سفید مو مشکی اگه میشه منو راهنمایی کنید کجا برم

photocomment
علیرضا برهانی1396/9/16

سلام من تو گیلان هستم موی بلند صورت سفید لاغر

photocomment
نیما1396/8/24

سلام نیما هستم ۲۳ ساله قد 182 وزن 73 با صورت استخونی میخواستم ببینم کجا باید مراجعه کنم

photocomment
کمال 1396/6/24

سلام کمال هستم قد 173وزن 74رنگ پوست سفد موهام روشن چشمای سبز

photocomment
علیرضا1396/6/10

سلام ممنون از سایت خوبتون ۱۸ ساله هستم قد ۱۸۳ وزن ۷۲ چهره طبیعی میخواستم بدونم مراکز جذب نیرو کجاها هستن ممنون میشم راهنمایی کنین

photocomment
آرزو 1396/6/6

22ساله هستم قد۱۸۶ وزن۶۹چهارشونه

photocomment
حسین1396/4/31

یاسین هستم 18ساله از تهران قد 182 وزن70 چهره طبیعی و..

photocomment

امیدواریم برایتان مفید بوده باشه و دیدگاهتان خودتان را برای ما بنویسید

تا کنون 4288 نفر در خبرنامه برندکده عضو شده اند، جای شما خالیست

در خبرنامه برندکده ثبت نام کنید و هر دوشنبه، از آخرین اتفاقات دنیای مد و حراج ها با خبر شوید !


ثبت اطلاعات