زندگی سالم، طول عمر بیشتر

11302

عادت های ما در زندگی می تواند بر سلامتی ما تاثیر مثبت یا منفی داشته باشد که در بلند مدت می تواند باعث افزایش یا کاهش طول عمر شود.

فقط کمی تغییر در سبک زندگی می تواند به افزایش طول عمر شما کمک کند.

در تحقیقات اخیر مشخص شده است که چهار رفتار بد (سیگار کشیدن- مصرف مشروبات الکلی- ورزش نکردن و نخوردن میوه و سبزیجات به میزان کافی) می توانند باعث کاهش طول عمر به میزان ۱۲ سال شود.

خوشبختانه، میتوانید با انجام کارهایی رفتاری های مخربتان را اصلاح کنید. در ادامه قصد داریم  به 7 عادت را که میتوانند باعث سلامت بدن و احساس جوانی در شما شود بپردازیم.

۱- هیچ وقت بیش از حد نخورید

اگر میخواهید ۱۰۰ سال زندگی سالم داشته باشید، شاید ایده خوبی باشد که مقداری کمی از غذایتان را در بشقاب رها کنید. پیرترین مردم در ژاپن معمولا وقتی ۸۰٪ احساس سیری می کنند، از غذا خوردن دست می کشند.

۲-تلویزیون را خاموش کنید

تماشای  بیش از حد تلویزیون می تواند به سلامتی شما صدمه جدی وارد کند. در واقع، یک تحقیق در سال ۲۰۱۰ نشان میدهد، مردمی که چهارساعت یا بیشتر در روز را به تماشای تلویزیون اختصاص میدهند، ۴۶٪ بیشتر نسبت به کسانی که کمتر از دو ساعت به این امر می پردازند در خطر مرگ به دلایل مختلف قرار دارند.

3- از نور خورشید دور بمانید

پرهیز از ماندن بیش از حد در معرض نور خورشید میتواند در کاهش ابتلا به سرطان پوست موثر باشد و این امر می تواند باعث جلوگیری از چین و چروک،  لک های روی پوست و خشکی پوست و جوان نشان دادن پوست شود.

از کرم ضد افتاب با SPF  30 به بالا استفاده کنید و آن محدود به صورت نکنید چرا که نور خورشید می تواند به سینه و گردن نیز آسیب بزند و باعث ایجاد چین و چروک و مسن تر نشان دادن شما شود.

4-  ارتباط قوی با افراد دیگر

تحقیقات نشان داده اند افرادی که ارتباط قوی با خانواده و دوستان ندارند ریسک ابتلا به بیماریهای قلبی را در خود افزایش می دهند. تنهایی می تواند التهاب ایجاد کند و به اندازه کلسترول بالا برای سلامتی مضر باشد.

5- میوه و سبزی بخورید

مصرف کمتر از 3 واحد میوه و سبزی در روز می تواند به سلامت شما لطمه بزند. میوه ها و سبزیجات منابع سرشار فیبر و انواع ویتامین ها می باشند که می توانند بیماری های قلبی را تا 76% کاهش دهند و حتی ممکن است در کاهش ابتلا به سرطان پستان موثر باشند.

6- بر روی آمادگی جسمانی تمرکز کنید

تمرینات روزانه نوعی اکسیر جوانی است که باعث جوان ماندن ما می شود. یک مطالعه در سال 2008 نشان داده که تمرینات معمول با سوخت و ساز بالا (از قبیل دویدن) میتواند تا چهار سال به طول عمر شما بیافزاید. در این امر جای تعجب نیست چرا که ورزش تاثیرات مثبتی بر روی قلب تان ، مغز و متابولیسم بدن شما بگذارد.

حتی تمرینات خیلی ساده، برای مثال 30 دقیقه راه رفتن سریع در هر روز می تواند ریسک ابتلا به مشکلات قلبی را کاهش دهد.

7- سیگار نکشید

شاید به جرات می توان گفت ترک سیگار مهم ترین عامل برای سلامت و افزایش طول عمرتان است. یک تحقیق به چاپ رسیده در روزنامه American Journal of Public Health بیان می کند زنانی که سیگار را در سن 35 سالگی ترک کرده اند معمولا 6 تا 8 سال به عمرشان افزوده می شود.

هیچ وقت برای ترک این عات دیر نیست. ترک کردن سیگار میتواند باعث کاهش ابتلا به بیماری و افزایش احتمال زنده ماندن حتی در کسانی شود که آسیب های جدی به ریه شان وارد شده.


| 2312 | نویسنده: افشین خالقی همدانی

0 دیدگاه