شنل

برندکده | همه ی ما بار ها نام شنل را شنیده ایم ، حتی اگر توجه چندانی ...

Chanel

شنل

برند تولید کننده لباس ،عطر ، کیف و کفش

274 | 203 | فرانسه

همه ی ما بار ها نام شنل را شنیده ایم ، حتی اگر توجه چندانی به مد و برند های مد نداشته باشیم؛ آن دسته از افراد هم که گوشه چشمی به مد دارند حتما با شنیدن اسم کوکو شنل لباس های مشکی ساده و عطر مکعبی شنل را به یاد می آوردند؛ اما باید این نکته را بدانیم که شنل چیزی فراتر از این هاست ، شنل یک فلسفه نوین در مد گرایی قرن بیستم است.

Coco Chanel

گابریل بونور شنل ۱۹ اوت سال ۱۸۸۳ در یک خانواده فقیر در شهر «سومور» فرانسه بدنیا آمد ، او در ۱۲ سالگی مادرش را از دست داد و به یک صومعه سپرده شد. گابریل در جوانی به همراه خواهرش در کاباره آوازخوانی می کرد و لقب کوکو هم در این دوره به او داده شد. او در صومعه دیگر اوقات خود را به خیاطی و دوزندگی می پرداخت و پس از اولین پیراهنی که برای خود دوخت  حسی داشت که گویی استعدادش را کشف کرده ، زیرا لباس او نگاه همه را در صومعه به خود جلب کرد پس به این فکر افتاد که وقتی او با این لباس و طرح، دیگران را تحت تاثیر قرار داده است چرا لباس هایی طراحی نکند و به فروش نگذارد… Coco Chanel

شنل نخستین فروشگاه خود را در سال ۱۹۱۰ میلادی به کمک یکی از طرفداران و حامی مالی خود در پاریس افتتاح کرد. او شروع به فروش کلاه هایی با نام «شنل مُدز» کرد که اولین محصولات این فروشگاه بودند و معروف ترین بازیگران زن فرانسه خیلی زود به طرفداران سرسخت این کلاه ها تبدیل شدند ، این کلاه ها به دلیل فاصله گرفتن از طرح هایی که تا آن زمان بسیار رایج بود بسیار محبوبیت پیدا کردند ، در  شنل مدز دیگر خبری از آن کلاه های حجیم با پرهای بزرگ و تزئینات اشرافی نبود ،بلکه با کلاه هایی ظریف و ساده الهام گرفته از کلاه های مردان روبرو بودیم . پس از آن شنل شروع به افتتاح دیگر خانه های مد خود در دیگر شهر ها کرد و کم کم در کنار کلاه ، لباس های راحتی و اسپرت و سپس لوازم آرایشی و جواهراتش را ارائه داد . این سنت شکنی و فرار از کلیشه های مد قرن نوزدهمی دلیلی بر تاثیر گذاری این زن بزرگ در تاریخ مد است ، به شکلی که امروز گابریل کوکو شنل به عنوان یک چهره ی ملی در فرانسه معرفی می شود.

Coco Chanel

او در ابتدا برای طراخی های خود از پارچه های کش باف استفاده می کرد زیرا هم راحت و ساده بودند و به هر طرحی که می خواست تبدیل می شدند و هم قیمت ارزانی داشت و سود خوبی برای او ، که البته این ویژگی هم الهام گرفته از لباس‌های مردانه بود خصوصاً یونیفورم‌هایی که در زمان شروع جنگ جهانی در سال ۱۹۱۴ رایج بود.

Coco Chanel

در فلسفه مد و باور ها، شنل را عبارت خالص زنانگی می دانند ، کوکو شوق زیادی نسبت به قدرت زنانگی داشت، طرح های او ساده و به دور از تجملات سلطنتی بود و زیبایی در عین سادگی ویژگی اصلی خط فکری شنل بود. او با شلوار بیگانه بود و می گفت : «من مخالف شلوار هستم. طبیعتا در مزارع می‌توان شلوار به پا کرد اما نمی‌فهمم چرا باید مثل یک مرد لباس پوشید و در خیابان‌ها به راه افتاد. شلوار زنان را از زیبایی دور می‌کند. اکنون زمانی است که باید به زنانگی بها داد.»

Coco Chanel

او همواره مورد ستایش مردان زیادی قرار می گرفت اما هیچگاه ازدواج نکرد و عشق او به کارش باعث شد تا سال‌های آخر عمر دست از کار نکشد. او در روز یکشنبه‌ سال ۱۹۷۱ در آپارتمانش چشم از جهان فروبست.

Coco Chanel

خط فکری شنل امروزه بر تمام مردم جهان تاثیر داشته است زیرا مدرنیته در مد گرایی با او آغاز شده است و با رویکردی که جهان دارد ناخودآگاه برای ما نیز ساده گی ، زیبایی طبیعی و شیک بودن  تبدیل به هنجار شده است؛ همانطور که خود شنل بر این باور است که : «زیبایی لحظه ای آغاز می شود که فرد تصمیم می گیرد خود باشد؛ پس هنگامی که تصمیم می گیرید خودتان باشید و خود را باور کنید، زیبا می شوید»

برچسب های مرتبط

همین الان نماینده شو !

درخواست نمایندگی

شما هم می توانید در مورد این برند نظر بدهید.
برای ثبت نظرات، نقد و بررسی شما لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید .

نظر خود را بنویسید